تبلیغات
درمان اعتیاد و همسفران - مصاحبه
 
درمان اعتیاد و همسفران
بیائید این آتش ویرانگر را مهار نمائیم!
شنبه 2 آذر 1392 :: نویسنده : بنفشه

برنامه شروع خوب در روز 4شنبه 92/08/29 با حضور آقایان ابوالفضل شیردل پژوهشگر و درمانگر اعتیاد و آقای مازیار مصرف کننده رها شده از بند اعتیاد از شبکه 3 سیما پخش شد.

در این برنامه به این سوال که:تفریح چیست؟آیا کارهایی که به عنوان تفریح انجام می دهیم واقعا تفریح است؟آیا لذت های کاذبی که وجود دارد مثل مواد مخدر واقعا لذت است پرداخته شد و هر یک از میهمانان از تجربیات و دانش خود پیرامون این موضوع صحبت کردند.

ابتدا آقای امیر معافی مجری محترم برنامه از دکتر شیردل سوال کردند که:

_آقای دکتر چند سال است که در این حوضه فعالیت می کنید؟

بنده فارق التحصیل پزشکی عمومی هستم و چند سال در این زمینه فعالیت داشتم و از سال 87 رسما در حوضه اعتیاد فعالیت می کنم.

_ چرا در حوضه اعتیاد وارد شدید و اصلا چه نگاهی به مساله اعتیاد داشتید که باعث شد در این زمنه فعالیت کنید؟

معضل فعلی ما در جامعه اعتیاد است که به طور فراگیر جامعه را در بر گرفته و لازم بود که همه در این بحث وارد شویم و تکلیفی بود بر گردن همه.

_ آقای دکتر از نظر شما تعریف اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

لفظ اعتیاد به کلیه مواردی گفته می شود که وقتی امری برای انسان تکرار شود و آن فرد نتواند آن تکرار را از خود دور کند و یا انجام ندهد اعتیاد صورت می گیرد یعنی شما وابسته یه موادی می شوید چه طبیعی چه صناعی و چه ترکیبی، وقتی این امر به صورت مکرر انجام شد و جزء زندگی شما و در جسم و جان شما رسوخ کرد و قادر به ترک آن نبودید اعتیاد صورت گرفته. این یک تعریف عمومی است که البته در ابعاد مختلف قابل بررسی است و فقط مختص به مواد مخدر نیست بلکه هر رفتار تکرار شونده در دسته اعتیاد قرار می گیرد.

_مازیار خودت را معرفی کن.

32 سال دارم، 14 سال مصرف کننده مواد مخدر بودم، مصرف اصلی ام تریاک و شیره بود اما همه نوع مواد را هم امتحان کرده ام،5 سال است که از بند اعتیاد آزاد و رها هستم و در رشته راگبی ورزش می کنم.

_ اعتیاد از نظر مازیار چه تعریفی دارد؟

از پیوند بین انسان و مواد مخدر فرزند ناخوانده و ناخلفی به وجود می آید به نام اعتیاد. از نظر من و موسسه ای که من در آن درمان شدم اعتیاد عادت نیست بلکه جایگزینی است، جایگزینی ماده ای بیرونی به جای ماده ای که جسم به صورت طبیعی تولید می کند.


_ مازیار چه طور درگیر مواد شد؟

من در اوج نوجوانی مصرف کننده شدم و فکر می کنم دلیل اصلی اش کنجکاوی بیش از حد بود، انرژی زیادی داشتم که می خواستم تخلیه کنم و از همه مهمتر الگوبرداری اشتباه از کسی که هیچ سنخیتی با او نداشتم، ظاهری زیبا داشت و می خواستم که شبیه او باشم.

_ مازیار آیا مواد برای تو تفریح و لذت بود؟

بار اول فقط کنجکاوی بود، چون بچه های محله مان را می دیدم که یکی یکی مصرف کننده شده بودند، از 10 نفری که با هم دوست بودیم 8 نفر مصرف کننده شده بودند و به حال خوب و جدیدی رسیده بودند. 14 سالم بود که یک روز به خانه یکی از دوستانم دعوت شدم وقتی پیش او رفتم داشت مواد مصرف می کرد، چند بار تعارف کرد که من هم مصرف کنم اما قبول نکردم تا بالاخره آخرین بار که تعارف کرد از روی کنجکاوی قبول کردم و برای بار اول مصرف کردم در حالی که همیشه از معتاد شدن و مصرف کننده شدن می ترسیدم. یادم هست که در آن زمان ورزش هم می کردم.

_آقای دکتر شیردل راجع به پیشگیری چه اقداماتی صورت گرفته؟

من از صحبت های آقای مازیار دو نکته را برداشت کردم که می خواهم مساله پیشگیری را با توجه به این دو نکته توضیح بدهم. آقای مازیار در 14 سالگی که اولین تجربه مصرف را پیدا کردند در حالی بوده که به شدت از این مساله ترس داشته اند. گاهی ترس نکته مثبتی است اگر نوجوانان را آگاه کنیم و از طریق این اگاهی از انجام عملی ترس داشته باشند که پایان کار چگونه خواهد بود به پیشگیری از اعتیاد کمک شده.

 در دوره نوجوانی شخصیت انسان شکل می گیرد، نوجوانان می خواهند روی پاهای خود بایستند و در شرایط بسیار حساسی قرار دارند. به نظر من اگر از دوران طفولیت و مدرسه آموزش دادن و آگاهی دادن درباره تمام مسائل اعتیاد شروع شود خصوصا ترس که با آگاهی از پایان کار حاصل می شود می تواند در مساله پیشگیری بسیار کمک کننده باشد. اگر نوجوان با در اختیار داشتن اطلاعات درست در مقوله اعتیاد از نزدیک شدن به مواد ترس داشته باشد می تواند ترمزی باشد در حرکت به سوی اعتیاد.

_آقا مازیار وقتی که دوستت تعارف کرد که مواد مصرف کنی نترسیدی؟ نمی دانستی عاقبت این کار چیست و یا می دانستی و خودت را گول زدی که من با بقیه فرق می کنم؟

اصل مساله اینجااست که اطلاعات و آگاهی هایی که از اطراف به ما می رسد در این حد است که فقط می گویند: بد است، مخرب است، عاقبت بدی دارد. فقط در همین حد و نمی گویند که چرا بد است. کسی که تازه مصرف را شروع کرده جواب می دهد که شما که مواد را امتحان نکرده اید که می گویید بد است من مصرف کرده ام بد نیست که هیچ بلکه لذت بسیاری هم دارد و در اوایل مصرف همینطور هم هست. به ما یاد نداده اند که از حال طبیعی لذت کافی را ببریم، لذتی که بالاتر از لذت مواد باشد تا نیاز به استفاده از مواد نداشته باشیم. معمولا کسانی مصرف کننده می شوند که فوق العاده احساسی و عاطفی هستند، اجتماعی و معاشرتی هشتند، شجاع و نترس هستند و ویژگی های اینچنینی دارند. از نظر من کسی در دریا غرق می شود که شنا بلد است، به هوای اینکه شنا بلد است به آب می زند. کسی هم که مصرف کننده است همیشه فکر می کند که من بلدم، می دانم، مصرف کننده نمی شوم و معتاد را کسی می داند که کنار جوی آب افتاده. او می گوید: من یکبار مصرف کردم حال بسیار خوبی هم داشت هر وقت بخواهم مصرف می کنم و هر وقت نخواهم مصرف نمی کنم. برای خود من یک سال طول کشید که مصرف کننده دائمی شوم تا یک سال تفریحی بود و هر وقت که می خواستم مصرف می کردم و هر وقت هم که نمی خواستم مصرف نمی کردم.

نکته جالبی که وجود دارد این است که در آن زمان هر وقت که روزنامه ها را باز می کردم تبلیغاتی می دیدم با عنوان ترک اعتیاد در 3 ساعت و به این فکر می کردم که به فرض اگر معتاد هم شدم می توانم 3 ساعته مواد را ترک کنم.

_آقای دکتر مازیار در صحبت های خود مساله مهمی را مطرح کرد و آن باورهای غلطی بود که در مقوله درمان اعتیاد در جامعه مطرح است. نظر شما در اینباره چیست؟

اجازه بدهید صحبت های آقا مازیار را در بحث پیشگیری تکمیل کنم. بعضا دیده ایم در یک خانواده دو نفر هستند که با یک شرایط مشترک زندگی می کنند ولی یکی مصرف کننده می شود و دیگری نه، یکی توان نه گفتن را دارد و دیگری ندارد. به نظر من باید افراد را در جامعه به 4 دسته تقسیم کنیم و نباید برای همه افراد جامعه یک نسخه واحد بدهیم، چه در مقوله درمان و چه در مقوله پیشگیری. از نظر روانشناسی افراد به دو دسته درون گرا و برون گرا تقسیم می شوند و هر کدام از این ها هم به دو دسته با ثبات و بی ثبات تقسیم می شوند، این افراد از نظر شخصیتی کاملا با هم متفاوت هستند. یک نفر امر پذیر است و هرچه به او می گویند قبول می کند و یک نفر امر پذیر نیست و دوست دارد رهبر باشد،آموزشی که به این دو داده می شود باید با هم متفاوت باشد. اگر بارها شنیده ایم که چرا در یک خانواده یک فرزند معتاد می شود و یکی نمی شود جای تامل و کاوش دارد و باید از این منظر هم به مساله نگاه کرد.

و این مقوله تبلیغات درمان های سریع اعتیاد هم که بسیار رایج و زیاد است، منجر به ایجاد باور های غلطی در جامعه درباره درمان و ترک اعتیاد شده.

_ به نظر شما آیا واقعا درمان های راحت و سریع هم و جود دارد که جواب بدهد؟

روش های درمان سریع و راحت وجود دارد اما هیچ کدام جواب نمی دهند. داشته ام مراجعینی که به این روش های یک روزه، سه روزه و... درمان شده اند و دوباره به مواد بازگشت کرده اند چون از نظر جسمی و روانی مشکل داشته اند. چه طور می شود جسمی که 20 سال با مواد درگیر بوده دو روزه درمان شود؟ گفته اند:  زمانی که برای درمان اعتیاد یک فرد لازم است  بر ابر است با مدت زمانی که او معتاد بوده ضربدر دو یا سه یعنی اگر یک فرد 10 سال مصرف کننده بوده برای درمان 20 یا 30 سال زمان لازم دارد که هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی درمان شود.

_ با توجه به صحبت های شما پس هیچ فرد مصرف کننده ای درمان نمی شود؟

به تعبیری باید بگویم که همینطور است. یک انسان باید بداند که وقتی دچار عارضه ای شد طبیعت بدنش تغییر می کند. یک مصرف کننده شیشه در اوج لذت قرار می گیردکه یک انسان عادی هیچ گاه این لذت را تجربه نمی کند در واقع زندگی روزمره به او چنین تجربه ای را نمی دهد مگر در صورت مصرف مواد یعنی در صورت مصرف مواد لذت کاذبی ایجاد می شود که اگر تکرار شود عادت می شود که بعد از ترک، لذت های روزمره مثل مسافرت، جشن و شادی و... این لذت را ندارد و زندگی عادی برایش کسالت آور می شود و اگر بعد از درمان پیشگیری نکند ممکن است که دوباره بازگشت کند.

_ آقا مازیار شما با توجه به اینکه 14 سال مصرف کننده بوده اید و 5 سال است که رها شده اید نظرتان درباره فرمایشات آقای دکتر چیست؟ به عبارتی مازیار در حال حاضر برای مواد مصرف نکردن مراقب خودش است و فشاری را تحمل می کند؟

در حال حاضر پزشکان و متخصصان بسیاری هستند که در زمینه درمان اعتیاد فعالیت می کنند و شاید در سال صدها نفر را به روش خودشان و به قول خودشان درمان کنند اما به جرات می توانتم بگویم که از این صدها نفر نمی توانند یک نفر را به عنوان نمونه درمان شده مطرح کنند. اصلا موضوع مواد مصرف نکردن مطرح نیست، به این روش ها یک نفر موفق می شود که مواد مصرف نکند اما حالش خوب نیست، عصبانی است، خوابش نتظیم نیست و توانایی انجام هیچ کاری را ندارد و هزاران مشکل دیگر، در این شرایط همان بهتر که مواد مصرف کند.

_ چرا این اتفاق می افتد؟

به نظر من و موسسه ای که من در آن درمان شدم سیستمی در بدن هر انسان وجود دارد که با مصرف بی رویه مواد مخدر این سیستم از کار می افتد و تا زمانی که راه اندازی نشود و دوباره شروع به کار نکند هیچ مصرف کننده ای امکان ندارد که قطع مصرف بشود و تا آخر عمر از مساله اعتیاد بیمه شود.


                                                                                           ادامه دارد....

منبع:وبلاگ نمایندگی قزویننوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:38 ب.ظ
Great delivery. Great arguments. Keep up the great spirit.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:39 ق.ظ
Hi there would you mind letting me know which hosting company you're working
with? I've loaded your blog in 3 different browsers and
I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price?
Thank you, I appreciate it!
سه شنبه 29 فروردین 1396 05:53 ق.ظ
Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog
loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end
or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:31 ق.ظ
Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.
جمعه 11 فروردین 1396 10:50 ق.ظ
Article writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write if not it
is complicated to write.
یکشنبه 15 دی 1392 03:29 ب.ظ
آقای ابولفضل شیردل مواردی را مطرح کرد (نظیر مدت درمان بستگی به مدت زمان مصرف ضربدر 2 یا 3 دارد) که نمیدانم بر چه پایه ای صحبت کرد بهتر است در حوزه اعتیاد دخالت نکند و این موضوع را به متخصص اش بسپارد و از خو نظریه در نکند.برنامه شروع خوب هم خود را با اینگونه افراد نادان خراب نکندو باعث تبلیغ بیسوادان نشود!!
دوشنبه 4 آذر 1392 06:11 ب.ظ
سلام:
شنبه 2 آذر 1392 10:13 ب.ظ
خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :