تبلیغات
درمان اعتیاد و همسفران - مصاحبه
 
درمان اعتیاد و همسفران
بیائید این آتش ویرانگر را مهار نمائیم!
پنجشنبه 25 مهر 1392 :: نویسنده : بنفشه
ترم های اول ورزش می‌کردم، کسانی رو دیدم که با مصرف هروئین خیلی خوب ورزش می‌کردند و حرف اول را می‌زدند، من هم شروع به مصرف کردم، با شروع مصرف رکورددار شدم

برنامه شروع خوب در روز یک شنبه 21 مهرماه با حضور آقایان دکتر، ضبحی معاون قضایی دادستان کل کشور و سامان، مصرف‌کننده رهاشده کنگره 60 از شبکه سه سیما پخش شد. در این برنامه به موضوع مجازات خرده‌فروشان مواد مخدر و بازدارنده نبودن این مجازات و تجربیات آقای سامان از اعتیاد و درمان آن پرداخته شد.

آقای امیر معافی مجری محترم برنامه گفت و گویی داشتند با سامان،27 ساله، لیسانس عمران که از این قرار بود:

آقا سامان مصرف مواد مخدر از کجا شروع شد و چه طور درگیر مواد شدی؟

اولین بار در دانشگاه بود که با تریاک شروع کردم و بعد از 5 سال مصرف هروئین شروع شد. در دوران دانشجویی به خاطر اینکه اطلاعات کافی و درستی نداشتم فکر می‌کردم که با قرص می‌توانم هروئین را ترک کنم اما این‌طور نشد که هیچ بلکه به قرص ترامادول هم اعتیاد پیدا کردم. بعد از اضافه شدن قرص به موادی که استفاده می‌کردم شنیدم ماده‌ای آمده که نشئگی زیادی دارد و اعتیاد هم ندارد که همان شیشه بود.

چه شد که در دانشگاه معتاد شدی؟

ترم های اول ورزش می‌کردم، کسانی رو دیدم که با مصرف هروئین خیلی خوب ورزش می‌کردند و حرف اول را می‌زدند، من هم شروع به مصرف کردم، با شروع مصرف رکورددار شدم و همه چیز خیلی خوب بود اما بعد از یک سال به جایی رسیدم که دیگر نتوانستم حتی به باشگاه بروم و مصرفم به 2 گرم رسید و حالت خماری به سراغم آمد.

دانشگاه چه طور بود و اصلاً چرا دانشگاه رفتی؟

هدفم از دانشگاه رفتن این بود که کاری رو انجام بدم که پدر و مادرم راضی باشند. من در خوابگاه نبودم و با چند تا از بچه‌های دانشگاه خانه‌ای اجاره کردیم و از آنجایی که همه هم حس‌ها دور هم جمع می‌شوند هم خانه ای‌هایم هم همه مصرف کننده بودند، به من پیشنهاد مصرف دادند و من هم قبول کردم.

از هروئین نمی‌ترسیدی؟

نه من فقط به دنبال نشئگی بهتری بودم، بهتر ورزش می‌کردم و بهتر درس می‌خواندم اما بعد از یکی دو سال توانایی‌هایم کم شد تا جایی که نمی‌توانستم سر کلاس هم حاضر بشوم و ورزش رو کنار گذاشتم. برای ترک با قرص آشنا شدم که مشکلات بیشتری برایم به همراه داشت، تیک پیدا کردم، تشنج می‌کردم، برنامه خوابم به‌هم‌ریخته بود و عضلات صورتم پرش پیدا کرده بود. بعد از قرص هم که با شیشه آشنا شدم با این ذهنیت که اعتیاد ندارد و نشئگی بیشتری دارد. به خاطر عدم آگاهی به هر پیشنهادی جواب مثبت می‌دادم.

کراک هم مصرف کردی؟

بله مصرف کراک رو که شروع کردم بعد از 6 ماه به مصرف سه تا چهار گرم در روز رسیدم. تمام موادی که مصرف کردم یک طرف، کراک یک طرف دیگر. ظرف 6 ماه وزنم به شدت کم شد از لحاظ ظاهری به شدت به هم ریختم و این اوضاع مصادف بود با امتحان من در کنکور و قبول شدنم در دانشگاه یزد.


پدر و مادرت سراغ تو نمی گرفتن؟

چرا. من ماهی یک بار به تهران می‌آمدم و در تهران هم دره فرحزاد پاتوق مصرفم بود و روزی 8 تا 9 ساعت در دره فرحزاد بودم. زمانی که به تهران می‌آمدم از طرف پدر و مادرم اشاره‌های غیرمستقیمی به اعتیاد من می‌شد اما هر بار من انکار می‌کردم.

توی دره فرحزاد که بودین، پلیس نبود که شما رو بگیره؟

فروشنده‌های مواد چند نفر رو مأمور کرده بودند که دور تا دور منطقه گشت می‌زدند به محض اینکه پلیس‌ها می‌آمدند خبر می‌دادند. مدتی هم خود من  در آنجا مشغول خرید و فروش بودم البته اصلاً این کار رو دوست نداشتم و از روی اجبار بود چون روزانه حدود 40 تا 50 هزار تومان خرج موادم بود. دائم در ترس و اضطراب بودم، دائم در حال فرار بودم، آرامش نداشتم و به جایی رسیدم که تصمیم به ترک گرفتم. هم در مصرف مواد اطلاعاتی نداشتم و هم در مورد ترک.3 یا 4 بار در کمپ بستری شدم اما به محض بیرون آمدن دوباره شروع کردم، 2 بار سم زدایی کردم اما سم زدایی هم نتیجه نداد و همین که از کلینیک خارج می‌شدم می‌رفتم سراغ مواد.

زمانی که شیشه مصرف می کردی توهم هم داشتی؟

خیلی وقت‌ها موقع رفتن به خانه گم می‌شدم و موقعیت جغرافیایی‌ام رو نمیدونستم. یادم می‌آید که بهمن ماه بود برای خرید مواد کاپشنم رو از تنم در آوردم و فروختم. گاهی اوقات هم به زحمات پدر و مادرم فکر می‌کردم که برای من چه قدر تلاش کردند و من با این همه تحصیلات در چه شرایطی گرفتار بودم، اما مجبور بودم چون اعتیاد ظاهری فریبنده داره و چیزهایی می‌دهد اما در مقابل هزار برابر پس می‌گیرد. بارها اقدام به ترک کردم اما بدتر می‌شدم چون راهی که می‌رفتم اشتباه بود

اما حالا در این NGO متوجه شدم که اعتیاد را باید درمان کرد نه ترک.

در دوران مصرف چاقو هم کشیدی؟

بله بارها این کار رو کردم و حتی به قصد خودکشی هم این کار رو انجام دادم و به جایی رسیده بودم که همه حرمت‌ها شکسته شده بود. شیشه کاری می‌کند که فرد معتاد دیگر خودش نیست و کارهایی را انجام می‌دهد که قبل از اعتیاد و در حالت تعادل هیچ‌گاه انجام نمی‌دهد.

در میان گفت و گو با آقا سامان، آقای امیر معافی از جناب دکتر ضبحی درباره جنبه‌های اجتماعی و قانونی اعتیاد هم سؤالاتی داشتند که از این قرار بود:

جناب دکتر چرا خرده‌فروشان جمع‌آوری نمی‌شوند؟

بارها این اعتراض از سوی قضات مطرح‌شده که مجازات حمل و فروش میزان کم مواد بسیار پایین است و فقط به چند ضربه شلاق و جزای نقدی ختم می‌شود. فروشنده‌های مواد مخدر هیچ‌گاه مقدار زیادی مواد با خود

ندارند و به همین خاطر هر گاه که دستگیر می‌شوند مجازات آن‌ها بسیار کم خواهد بود و بعد از آزادی دوباره به کار خود ادامه می‌دهند. اگر کارهای اطلاعاتی انجام شود تا منابع اصلی مواد شناسایی  و دستگیر شوند امکان مجازات سنگین وجود دارد. البته با جمع‌آوری عوامل جزئی توزیع مواد که زیر

مجموعه‌های باندهای بزرگ هستند به عوامل بزرگ‌تر ضربه زده می‌شود.

حمل سلاح سرد خصوصاً چاقو چه مجازاتی دارد؟

حمل سلاح یک مجازات دارد و قدرت‌نمایی با سلاح و ترساندن مردم با آن و اخاذی از آن‌ها یک جرم که گاهی مجازات اعدام هم در نظر گرفته می‌شود.

مجرمی با چاقو مردم را تهدید و از آن‌ها اخاذی می‌کند و مجرمی دیگر مواد می‌فروشد، آیا تهدید مواد کمتر از چاقو است که نسبت مجازات این دو این قدر باهم متفاوت است؟ 

قانون مبارزه با مواد مخدر از سال 59 مطرح‌شده و تا به امروز تغییرات و اصلاحات اساسی در آن صورت گرفته و همچنان در دست بررسی و اصلاحات است اما به طور کلی از روش تعیین مجازات مرحله‌ای و متناسب با میزان مواد در قانون‌گذاری استفاده‌شده برعکس بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای همسایه که برای مجازات مواد مخدر محدوده مشخصی وجود ندارد و قاضی این قدرت را دارد که به صلاحدید خود هر مقدار مجازاتی قائل شود و این‌طور نیست که یک مجرم بداند که برای چه میزان مواد و قاچاق چه قدر محکومیت و مجازات می‌شود.

پیشگیری چه نقشی دارد در جلوگیری از جرائم مربوط به اعتیاد؟

یک بحث جلوگیری و مبارزه مطرح است و یک بحث ام‌الفساد بودن اعتیاد که معتاد برای تأمین مخارجش مجبور است دست به هر کاری بزند، فروش مواد، سرقت، اخاذی و گاهی هم قتل. خود فرد معتاد منشأ جرائم بسیاری است. امروز 45% از زندانیان مستقیماً در اثر مواد مخدر و روان‌گردان در حبس هستند و درصد بالایی به صورت غیرمستقیم. یک فرد معتاد عاملی می‌شود برای قاچاقچی، برای او مواد می‌فروشد تا مخارج خود را تأمین کند. قانون‌گذار با درک وضعیت شیشه مجازات شیشه را تشدید کرده.

متأسفانه با تبلیغات غلط که شیشه اعتیاد ندارد بسیاری از جوانان به شیشه روی آوردند و امروز شاهد هستیم که فجیع‌ترین قتل‌ها و جنایات در اثر استفاده از شیشه و توهمات آن رخ می‌دهد. اگر ما بتوانیم با آگاه‌سازی از خطرات شیشه و بالا بردن هوشیاری جامعه از روی آوردن جوانان پیشگیری کنیم و به درمان شیشه‌ای ها کمک کنیم ریشه بسیاری از جرائم را می خشکانیم. مقدم بر دستگیری و مجازات خشکاندن سرچشمه جرائم (اعتیاد) است.

 در پایان جناب دکتر فرمودند کسی که به سلامتی رسید به خاطر اشتباه گذشته‌اش نباید در زندگی آینده، خانواده و جامعه محدودیت داشته باشد و این امر در برنامه‌های نظام قرارگرفته.


با تقدیم احترام، شاد و سربلند باشید

منبع:سایت جمعیت احیای انسانی وبلاگ نمایندگی قزوین

نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 25 فروردین 1396 09:31 ب.ظ
Hey there! I know this is kind of off topic but I was
wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding
one? Thanks a lot!
دوشنبه 29 مهر 1392 04:43 ب.ظ
سلام:
خدا قوت
شنبه 27 مهر 1392 05:19 ب.ظ
.
.
.
ســــلام ...
جمعه 26 مهر 1392 09:39 ب.ظ
با سلام
خداقوت
جمعه 26 مهر 1392 12:23 ب.ظ
سلام خذاقوت
چه افرادی که با این برنانه خوب با این راه زیبا آشنا میشوند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :