تبلیغات
درمان اعتیاد و همسفران - اخبار کنگره 60
 
درمان اعتیاد و همسفران
بیائید این آتش ویرانگر را مهار نمائیم!
یکشنبه 24 شهریور 1392 :: نویسنده : راهنما

" گزارش تکمیلی هفتمین کنگره دانش اعتیاد "

با گسترش روز افزون ابتلاء به سوء مصرف موادمخدر و محرک، لزوم همکاری نهادهای درمانگر فعال در این حوزه بیش از پیش آشکار می گردد. خوشبختانه چندین سال است که دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری بسیاری از مراکز علمی و پژوهشی کشور و سازمان های مردم نهاد موفق در این حوزه، همایشی در ارتباط با یافته ها، شیوه های درمانی و بازتوانی های مغزی و جسمی جدید در ارتباط با درمان سوء مصرف موادمخدر و محرک برگزار می نماید. در این همایش سالیانه، اساتید و متخصصین رشته های مختلف به ارائه مقالات و تجارب ارزشمند خود در این حوزه می پردازند.

ششمین دوره این همایش با محوریت پایه های زیستی اعتیاد خرداد ماه 1391 برگزار گردید. تمرکز برگزار کنندگان این کنگره علمی، کاربردی برای هفتمین سال برگزاری با محوریت "مداخلات چند بعدی زیستی، روانشناختی در درمان اعتیاد" می باشد.

اعتیاد به موادمخدر و محرک یکی از نگرانی های اصلی و عمده در هر کشوری است و درمان آن نیاز به دانش گسترده در حوزه های زیستی و روانشناختی دارد. دستیابی به شیوه های جدیدتر و موثرتر درمانی جز ..............

 با اجرای پژوهش های متعدد در این حوزه مقدور نخواهد بود. در این راستا، همزمان با هفتمین کنگره سالیانه دانش اعتیاد، دومین دوره جایزه طب اعتیاد، ایزاماً برگزار گردید.

شاید بتوان گفت بزرگترین مساله‌ای که سلامت جامعه را تهدید می کند، اعتیاد است. بنابراین اگر تحقیقات در این زمینه به نحوی شایسته جهت دهی شود، می توان ادعا کرد که در درمان، پیشگیری و مهار این پدیده شوم توفیق بزرگی را به دست آورده ایم.

اعتیاد نیز همانند دیگر بیماری ها زمینه‌های بیولوژی فراوانی دارد كه در كنگره فوق در این خصوص در سطح آناتومی و فیزیولوژی سلولی و مولكولی بحث و تبادل نظر شد. در این راستا هفتمین کنگره ملی دانش اعتیاد با محوریت مداخلات چند بعدی زیستی، روانی و اجتماعی در پیشگیری و درمان اعتیاد، 20 الی 22 شهریور ماه 1392 برگزار گردید.

در این کنگره نیز تلاش شده است تا ضمن دعوت از متخصصان و مسئولان حوزه اعتیاد و طرح مشکلات این حوزه، فرصتی مهیا شود تا از نزدیک چالش های مربوط، مورد بررسی موشکافانه قرار بگیرد.

به گزارش وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایرانیان به نقل از ایلنا: “علی فرهودیان” در تبیین جزئیات برگزاری این همایش گفت: این همایش برای هفتمین سال متوالی برگزار شده است و به علت استقبال گسترده محققان و پژوهشگران بر محورهای برگزاری آن افزوده شده است. او با اشاره به تمرکز همایش بر دانش علوم پایه در مورد اعتیاد در دوره‌های پیشین افزود: امسال مباحث بالینی بخصوص محورهای تازه‌ای چون مددکاری در اعتیاد، پرستاری در اعتیاد، سوء مصرف الکل و مشکلات ناشی از آن، رفتارهای جنسی همزمان با اعتیاد (بویژه اعتیاد به مواد محرک)، سایر رفتارهای اعتیادی که لزوما ناشی از مصرف مواد نیستند، اما رفتار اعتیادی محسوب می‌ شوند نظیر قمار و اینترنت و همچنین نقش سازمان‌های مردم نهاد در درمان اعتیاد به محورهای همایش اضافه شده است.

کنگره 60 نیز به عنوان یک سازمان مردم نهاد در زمینه آموزش، پیشگیری، مهار و درمان اعتیاد در این کنگره با بیش از 300 نفر از راهنمایان درمان اعتیاد خود، در هفتمین کنگره ملی دانش اعتیاد حضوری فعال داشت و در پایان این همایش 3 روزه موفق به اخذ گواهینامه حضور در هفتمین کنگره دانش اعتیاد شدند.

غرفه کنگره 60 که در سالن اصلی کنگره قرار داشت بسیار پر تردد و مورد توجه بازدید کنندگان بود و تیم مشاوران و خبرنگاران کنگره 60 روزهای بسیار شلوغ و پرکاری داشتند. این غرفه محل بحث و گفتگو با اساتید و فعالان حوزه سلامت و درمان بود که در روزهای آتی گزارش های آن منتشر خواهد شد.

جناب آقای مهندس دژاکام در مراسم افتتاحیه این همایش سخنرانی با عنوان "مهندسی اعتیاد" داشتند که با استقبال چشمگیر شرکت کنندگان مواجه شد و به اذعان حاضرین در این سخنرانی، سخنان  آقای دژاکام از جدی ترین و تاثیرگذار ترین سخنرانی هایی بود که در چند روز همایش شنیدند. در ادامه بخش هایی از صحبت های مهندس دژاکام را می توانید مطالعه نمایید:

اعتیاد از دیدگاه ما دارای 3 محور است: جسم، روان، جهانبینی

در مهندسی اعتیاد سه مقوله مهم مورد نظر است.

در ابتدا مساله اشباع مطرح است. این مسئله به محاسبات مقدار مصرف در دوره درمان اعتیاد مربوط می شود. این اصطلاح از علم شیمی گرفته شده است. در علم شیمی به عنوان مثال اگر در یک لیوان آب 10 گرم شکر حل نماییم به جایی می رسیم که شکر دیگر در آب حل نمی شود در علم شیمی به این حالت، حالت اشباع گفته می شود. در بدن انسان هم به همین صورت است. به عنوان مثال نقطه اشباع در تریاک 1.5 گرم یا در شربت 15، OT سی سی می باشد. چون اگر کسی عادت به مصرف تریاک نداشته باشد با مصرف این مقدار تریاک در اثر مسمومیت دارویی خواهد مرد. پس اگر کسی بیشتر از این مقدار تریاک مصرف کند، از نقطه اشباع گذر خواهد کرد که این گذر مسائل و مشکلات فراوانی را بوجود خواهد آورد. این نقطه اشباع در تمام موادمخدر وجود دارد که متاسفانه اکثر معتادان بالاتر از این نقطه اشباع قرار دارند. وقتی این حالت بوجود می آید از نشعگی مواد هم لذتی بوجود نمی آید و مشکلات بسیاری مانند یبوست و ... بوجود می آید. در متادون هم به همین صورت است. موادمخدر به این صورت نیست که هر چقدر مقدار بیشتری مصرف شود، لذت بیشتری بوجود آید.

پس با توجه به مسائل مطرح شده در پروسه درمان اعتیاد نباید بیمار را از نقطه اشباع عبور داد، چون در این حالت پروسه درمان به سمت مصرف بیشتر و بیشتر پیش می رود.

مسئله دوم که در مقوله مهندسی اعتیاد باید مورد توجه قرار بگیرد، مساله سازگاری است. به عنوان مثال اگر ما به شهرهای شمالی کشور مسافرت کنیم، باید با گذشت چند روز با آب وهوای آنجا سازگار شویم. در مورد اعتیاد هم به همین صورت است. به عنوان مثال اگر شخصی مصرف کشیدنی تریاک داشته باشد، اگر بخواهد تریاک بخورد، باید چند روز به خوردن تریاک ادامه دهد تا بدن او به خوردن سازگاری پیدا نموده و به اصطلاح نحوه جذب کردن تریاک خورده شده را بشناسد.

درمورد هروئین هم به همین صورت است. اگر مصرف شخص تزریق هروئین باشد و به یکباره بخواهد نوع مصرف خود را به کشیدن تغییر دهد، بدن او در ابتدا به این نوع جدید مصرف جواب نخواهد داد چون روش جذب هروئین مصرفی تغییر کرده است و باید به مرور زمان با کشیدن سازگاری پیدا کند. مرحله سازگاری بین 20 روز تا 2 ماه به طول می انجامد تا بدن فرد به نوع جدید مصرف مواد عادت کند و بدن فرد نوع جدید مصرف را بشناسد. در مقوله درمان با شربت OT هم به همین صورت است. به عنوان مثال فردی که مصرف کراک و یا هروئین و ... را دارد و می خواهد با شربت OT به درمان برسد، باید دوره سازگاری با داروی جدید سپری شود. چون گیرنده های اوپیویدی در روشهای مختلف مصرف متفاوت است.

مساله سوم تغذیه دارویی فرد معتاد است. بهترین نوع تغذیه روزانه در افراد عادی سه مرحله است. صبحانه، نهار و شام.

اگر این 3 وعده به 2 وعده کاهش پیدا کند، مشکلات زیادی بوجود خواهد آمد. در مورد تغذیه دارویی مواد هم به همین صورت است. چون عمر مفید تریاک در بدن 6 ساعت است پس بهترین حالت در تغذیه دارویی مواد در فرد معتاد 3 وعده در روز است که در اصطلاح پزشکی به آن TDS گفته می شود. TDS یعنی 3 وعده در روزبا فاصله های مشخص و یکسان. به عنوان مثال 8 صبح، 2 بعدازظهر و 9 شب.

پس ما در درمان اعتیاد مثلثی داریم که 3 ضلع آن اشباع، سازگاری و تغذیه دارویی می باشد.

تریاک 25 نوع آلکالوئید و ترکیبات متنوع دارویی دارد و بسیاری از مشکلات اعتیاد از جمله: مسایل جنسی و زناشویی، افسردگی، مشکل خواب و ... را تحت کنترل دارد و آنها را به درمان می رساند.

تریاک هزاران هزار سال جزو مهمترین و موثرترین داروها بوده و ما امروزه به دلیل نا آگاهی، این داروی موثر و مفید را تبدیل به موادمخدر کرده ایم. امروزه در کنگره 60 هزاران نفر با کمک این داروی مفید و موثر به درمان رسیده اند. پس باید در تهیه و توزیع داروی این بیماری که همان شربت OT است دقت نموده وآن را بموقع برای درمان تهیه و توزیع نماییم.

برگزار کنندگان:

1: مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران

2: دانشکده فناوریهای نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

3: ستاد مبارزه با موادمخدر

4: مركز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی كشور

5: مركز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

6: پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا

7: مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان

8: جمعیت احیای انسانی (کنگره 60)


منبع: تیم خبرنگاری کنگره 60


نوع مطلب : اخبار کنگره 60، 
برچسب ها : نمایشگاه دانش اعتیاد، کنگره 60، درمان اعتیاد، جهانبینی، موادمخدر،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:29 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
چهارشنبه 27 شهریور 1392 07:50 ب.ظ
سلام خسته نباشید
دوشنبه 25 شهریور 1392 04:25 ب.ظ
سلام خدا قوت می دونم 2هفته ای غیبت دارم اما امید وارم که دوباره بتوانم ادامه دهم!
دوشنبه 25 شهریور 1392 12:19 ب.ظ
سلام:
یکشنبه 24 شهریور 1392 12:44 ب.ظ
با سلام وخدا قوت.
بسیار جای خوشحالی وشعف را دارد که چنین استقبال پر شوری را داشته .به امید جهانی شدن کنگره 60.
شکر شکر شکر ....
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :